Trend

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler (En İyi 22 Yer)

Afyonkarahisar'da Gezip Görmeye Değen En İyi 22 Yer Listesi

Afyonkarahisar gezilecek yerler, Ege Bölgesi’nin en nadide kısımları arasında gösterilebilir. Tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere birçok alanda ön plana çıkan Afyon şehri, geçmişi çok önceki zamanlara dayanan bir bölgedir. Bilinen tarih boyunca bu şehir bölgesinde Hititler, Frigyalılar, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetler hüküm sürmüştür. Günümüzde ise bu medeniyetlere ait birçok eser ve yapıtı yerinde inceleyebilirsiniz. Öte yandan, şehir yöresinin mutfağı da oldukça zengindir. Öyle ki; Afyonkarahisar gezilecek yerler arayışına çıktıktan ve henüz şehrin bazı kesimlerini ziyaret ettikten sonra bile aklınıza hemen Afyonkarahisar’da ne yenir gibi sorular gelecektir.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Şehir halkının geçim kaynağının genel itibariyle tarım ve hayvancılığa dayandığı için bu durum yöre yemeklerinin lezzeti ve kalitesine de direkt olarak etki ediyor. Yani bu güzel şehre gelen tatilcilerin gerçekten de çok şanslı kişiler olacağını belirtmek isteriz. Kendileri hem Afyon gezilecek yerler dahilinde birbirinden güzel kısımları görüp inceleyebilecek, hem de yörenin o müthiş yemeklerini tadıp deneyimleme fırsatı yakalayacaktır. Biz ise bu içeriğimizde, şehirde gezip görebileceğiniz kısımları sıraladık. İşte, Afyonkarahisar gezilecek yerler.

Kale Konak

Kale Konak
Kale Konak

İçerik konumuz her ne kadar gezilecek yerlere dayansa da buralar bile bir şekilde Afyon’un yemeklerine çıkıyor. O halde biz de gezi rotamızdaki ilk durağı, Kale Konak mekanı olarak belirleyelim. Afyonkarahisar tatiliniz öncesi güzel bir yemek yiyip enerji depolamak isterseniz, bu güzel konağı sizlere kesinlikle tavsiye ederiz. Şehir merkezinde yer alan bu konak, tüm öğünler dahilinde hazırlamış olduğu yöresel menüleriyle birlikte müşterilerine kesintisiz hizmet sağlıyor.

 

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar Kalesi
Afyonkarahisar Kalesi

Yemeğimizi yiyip güzelce enerji depoladıktan sonra ilk durak olarak şehrin simgeleşmiş yapıtını ziyaret edebiliriz. Hitit İmparatoru II. Murşil’in emriyle M.Ö. 1350 yılında inşa edilen bu kale, şehrin korunması ve gözetleme yapmak amacıyla kullanılıyordu. Aslı volkanik bir kaya kütlesi olan ve o kayalıkların oyulması ile inşa edilmiş Afyon kalesi, toplamda 226 metrelik bir yüksekliğe sahip. Bu kale ayrıca zaman içerisinde Hitit, Frig, Roma, Bizans ve Osmanlı devletlerinin de kullanımına geçmiştir. Tam 3359 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdüren kale, asıl değerini ise Selçuklu Devleti döneminde yaşadı. Selçuklu Devleti, ilk yapıldığındaki ismi Yüksektepe Şehri anlamına gelen Hopanuva olan bu kalenin adını Karahisar Kalesi olarak değiştirmiştir. Kalenin şimdiki adı ise Osmanlı Devleti zamanında belirlenmiş ve günümüze dek o isimle var olmuştur. Ayrıca Afyon Kalesi’ne dair birçok farklı hikaye ve efsane de anlatılıyor. Siz de kendinizi tarihi ve genel kültür açısından geliştirmek için bu kaleyi ziyaret edebilir ve buradaki kişilerden kaleye ait olan efsaneleri dinleyebilirsiniz.

 

Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

Cumhuriyet Şehitleri Anıtı
Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

Cumhuriyet Şehitleri Anıtı, Afyonkarahisar gezinizde anlamlı bir durak noktası olacaktır. Cumhuriyetimiz döneminde PKK ile mücadele etmiş olan kahraman şehitlerimiz anısına yaptırılmış olan bu anıt yeri, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre uzağında yer alıyor. Yapılış tarihi 1999 yılı olan şehitliğimiz, şehre gelen ziyaretçiler ve şehrin yerel halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

 

İscehisar Peri Bacaları

İscehisar Peri Bacaları
İscehisar Peri Bacaları

Elbette ki Afyon şehrimizde de birbirinden güzel peri bacaları yer almaktadır. Şehrin jeolojik yapısı, şapkalı ve şapkasız olarak oluşmuş birçok peri bacasına ev sahipliği yapıyor. Ve bunlardan biri de İscehisar Peri Bacaları olarak bilinmekte. Afyon şehir merkezine uzaklığı 32 kilometre olan bu güzel bölge, turist çekmek açısından da şehrin enleri arasında gösterilmekte. Her ne kadar çok güzel bir yer olsa da İscehisar Peri Bacaları bölgesini çok az kişi tanıyor ve biz de burayı siz değerli okurlarımızın ziyaret edip gezmesini tavsiye ediyoruz.

 

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Belediye tarafından işletilen ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı onayı da almış olan Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, sizler için adeta bir şifa kaynağı olacaktır. Bu kaplıcaya geldiğinizde ateşli romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları, eklem iltihapları, çocuk felci, kırık – çıkık sekelleri, kaza ve ameliyat izleri, ruhsal bozukluklar, dimağ yorgunluğu, böbrek taşı ve kumu, bağırsak hastalıkları ile cilt ve deri hastalıkları gibi birçok önemli sağlık sorununu çözüme kavuşturmaya destek sağlayabilirsiniz. Ayrıca burası bir tesis olmasıyla birlikte, hem erkekler ve kadınlar olarak bölmelere ayrılmıştır ve hem de çamur banyosu yapabileceğiniz kısımları da mevcuttur.

 

Gazlıgöl Termal Kaplıcaları

Gazlıgöl Termal Kaplıcaları
Gazlıgöl Termal Kaplıcaları

Şehirdeki en meşhur kaplıcalardan biri olan Gazlıgöl Termal Kaplıcaları, Afyon ile İhsaniye karayolu üzerinde bulunuyor. Suyunun şifalı olduğu kanıtlanmış bu hamam, her yıl on binlerce misafiri ağırlamakta. Buraya gelen hastaların şifa bulabileceği hastalıklar ise sırasıyla kronik bel ağrısı, kemik iltihabı, kas iltihabı, kemik erimesi, travmalar, romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarıdır. Eğer siz de bu tip rahatsızlıklardan muzdaripseniz, Afyonkarahisar tatiliniz esnasında bu güzel hamama uğramanızı tavsiye ederiz.

 

Heybeli Kaplıcası

Heybeli Kaplıcası
Heybeli Kaplıcası

Afyon’dan Konya’ya gidilen yol üzerinde bulunan ve şehir merkezine uzaklığı 30 kilometre olan Heybeli Kaplıcası, hem yüzüp eğlenebileceğiniz ve hem de bazı hastalıklarınıza şifa bulabileceğiniz bir tesistir. Ve bu kaplıcada şifa olunan hastalıklar Seboreler, akneler, empetigo, intertrigo ve streptoktan dolayı nükseden deri iltihapları, ekzemalar, seboreikler, psoriazisler ve daha birçok farklı hastalık türüdür. Burası aynı zamanda oldukça da köklü bir hamam olmakla birlikte, Bizans döneminde bile aynı şekilde faaliteyet gösteren bir yerdi.

 

Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcaları
Ömer Kaplıcaları

Geçmişi çok eski yıllara dayanan ancak tam tarihi bilinmeyen Ömer Kaplıcaları, Ayon’a 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen bu kaplıcanın termal suyu banyo tedavisinde, artoz çeşitlerinde, romatit artritte, spondilartritte, ankilopoetitada, fibrozitiste ve selülitse iyi gelmektedir. Ve kapıca bölgesine isterseniz özel araçlarınızla, isterseniz de Afyonkarahisar şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Afyon Arkeoloji Müzesi

Afyon Arkeoloji Müzesi
Afyon Arkeoloji Müzesi

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, Asar-ı Atika Muhipleri Cemiyeti’nin de çabalarıyla birlikte Afyon’da bir Taş Medrese kurulmuştur. Ve bu medrese zamanla şehir bölgesinde bulunan eserlerin toplanmış olduğu bir depo haline dönüştürülmüştür. Takvimler 1971 yılını gösterdiğinde ise o Taş Medrese artık bir müzeye dönüştürülmüş ve halkın ziyaretine açık hale getirilmiştir. Müze içerisine girdiğimizde ise genel itibariyle geçmişi Tunç Çağı’na kadar uzanan eserleri görmekteyiz. Siz de toplamda 9 farklı bölmesi olan Afyon Arkeoloji Müzesi’ni kesinlikle gezip görmelisiniz.

 

Zafer Müzesi

Zafer Müzesi
Zafer Müzesi

Toplamda iki katlı olan ve 10 oda, 1 toplantı salonu, 1 sahne, 9 ekstra oda ve 1 adet de sergi salonundan oluşmaktadır. Ayrıca yılın bazı zamanlarında geçici sanat ve kültür sergileri de gösterilmektedir. Müze binasının aslı ise Başkomutan Meydan Muharebesinde taarruz emrinin verildiği yer olarak bilinmekte. Müze içerisinde de bu savaşa ait bilgi ve envanterler yer almaktadır. Ayrıca yine bu müze içerisinde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ın konaklamış olduğu odalar da mevcut. Yine bu odalar düzenlenmiş ve halk ziyaretine açılmıştır.

 

Bolvadin Belediye Müzesi

Bolvadin Belediye Müzesi
Bolvadin Belediye Müzesi

Afyonkarahisar gezilecek yerler kısımlarında bolca tarihi eserler görmekte ve incelemekteyiz. Ve yine bu eserlerinin bir diğer merkezi olan Bolvadin Belediye Müzesi’ni ziyaret edelim. Afyon şehir merkezinin 52 kilometre kadar Doğu tarafında yer alan bu müze, diğer bir adıyla Bolvadin Yanık Kışla Müzesi olarak da biliniyor. Müzenin de içerisinde yer aldığı Bolvadin ilçesi ve çevre köylerden toplanmış tam 848 farklı eseri, bu müzeyi ziyaret ederek görüp inceleyebilirsiniz. Müzedeki tarihi eserler içerisine Eski Tunç Çağı’na dayananları da olmakla birlikte, Afyon bölgesinde hüküm sürmüş Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ait eserler de mevcuttur.

 

İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi
İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

Türkiye’de gezilecek müzeler arasında farklı bir konsepti bulunan İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi, 400’ü aşkın eski enstrümanın sergilendiği yerdir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük müzesi olarak da bilinen bu yapıt, müzik dünyamızın önemli isimlerine ait eşyalara da ev sahipliği yapmakta. Siz de bu güzel müzeyi ziyaret ederek coğrafyamıza ait müzik bilgilerine dair pek çok içeriğe erişebilirsiniz.

 

Başkomutanlık Milli Parkı

Başkomutanlık Milli Parkı
Başkomutanlık Milli Parkı

Büyük taarruzun yaşanmış olduğu Kocatepe ve bölgesi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk ordusunun zaferine şahit olmuştur. O zafere istinaden Başkomutanlık Milli Parkı olarak ilan edilmiş bu bölge, toplamda 42 bin hektarlık büyükçe bir alanı kapsıyor. Burası, 8 Kasım 1981 yılı itibariyle milli park ilan edilerek Afyonkarahisar ve çevre illerin tam da kesiştiği noktaya kurulmuş olması itibariyle, her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlamakta.

 

Afyon Kent Ormanı

Afyon Kent Ormanı
Afyon Kent Ormanı

Doğayla iç içe bir konumdadır diyebileceğimiz ve bir diğer adıyla Zafer Kent Ormanı olarak da bilinen Afyon Kent Ormanı, tam 1 buçuk milyon hektarlık devasa büyüklükte bir alanı kapsıyor. İnsanların rahatı ve refahı gözetilerek 2014 yılı itibariyle belediye katkılarıyla düzenlenen bu orman, Afyonkarahisar bölgesinde keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir yerdir. Buraya gelen misafirler için kent ormanı içerisinde kır lokantası, kır kahvesi, şelale, satış üniteleri, 100 kişilik amfi tiyatro, adrenalin tepesi, yel değirmeni, aletli spor alanı, atla gezi yolu, bisiklet yolu ve çocuk oyun parkı gibi gezilip görülesi yerler mevcuttur. Afyonkarahisar gezilecek yerler arasında Afyon Kent Ormanı’na da uğramanızı tavsiye ederiz.

 

Akdağ Tabiat Parkı

Akdağ Tabiat Parkı
Akdağ Tabiat Parkı

Doğa ve mis gibi havadan hiçbir zaman vazgeçemeyenler için harika bir yer önermek istiyoruz. Şehre bağlı Sandıklı ilçesinin Sorkun Köyü sınırları içerisinde yer alan Akdağ Tabiat Parkı, her mevsim farklı bir güzelliğe bürünüyor. Bölge içerisinde yemyeşil ormanlar, zengin bitki örtüleri, doğal kaynak suları, çay nehirleri, ekosistem çeşitliliği, renkli bir doğa ve çok daha fazlası mevcuttur. 2000 yılı itibariyle tabiat parkı ilan edilerek halk ziyaretine sunulan bu büyük ve doğa güzeli bölgeyi sizler de kesinlikle gezip görmelisiniz.

 

26 Ağustos Tabiat Parkı

26 Ağustos Tabiat Parkı
26 Ağustos Tabiat Parkı

Toplamda 65 hektarlık bir alanı kapsayan ve içerisinde çok güzel de bir göl bulunan 26 Ağustos Tabiat Parkı, 2008 yılı itibariyle devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Birçok bitki ve canlı türüne ev sahipliği yapan bu güzel tabiat parkı, muhteşem de bir manzaraya sahip. Ayrıca park içerisinde aracınızı park edebileceğiniz özel otopark, WC, çocuk oyun alanları, lokanta, mescit, spor alanları ve piknik yeri gibi kısımlar da bulunuyor.

 

Eber Gölü

Eber Gölü
Eber Gölü

Afyonkarahisar’ın doğal güzellikleri arasında gösterilebilecek güzel bir örnek olan Eber Gölü, bizlere adeta saklı bir cenneti anımsatıyor. Göl bölgesinde sakarca kazınları, karabataklar ve Dalmaçya pelikanları gibi canlı türlerine rastlamak da mümkün. Ülkemizdeki en büyük 12’inci göl olarak bilinen Eber Gölü, aynı zamanda bu göller arasında en çok ziyaret edilenlerinden biridir. 1992 yılında 1’inci dereceden Tabiat Sit Alanı olarak kabul edilen bu gölün üzerinde, bölge halkı tarafından “kopak” olarak adlandırılan birçok adacık da bulunmakta. Ve Eber Gölü’nü gezip görmek, Afyonkarahisar tatilinize renk katacak olan en güzel aktivitelerden biri olacaktır.

 

Afyon Buzluk Mağarası

Afyon Buzluk Mağarası
Afyon Buzluk Mağarası

Türkiye’de gezilecek mağaralar arasında en ilginç ve ilgi çekici olanları arasında gösterilebilecek Afyon Buzluk Mağarası, toplamda üç kademeden oluşan adeta bir doğa harikasıdır. Bu üç kısımdan ilkinde normal bir soğuk hakimken, mağaranın aşağı noktalarına doğru indikçe buzlarla karşılaşacak ve sıcaklığın daha da azaldığını hissedeceksiniz. Dışarının en sıcak iklim koşullarına bile dayanan bu mağara, yılın her bir mevsiminde yapısını korumayı başarıyor. Farklı yerleri gezip görmeyi seven tatilcilerimiz için Afyon Buzluk Mağarası’na gitmeyi kesinlikle tavsiye ederiz.

 

Haşhaş Tarlaları

Haşhaş Tarlaları
Haşhaş Tarlaları

Güzel yerlere gitmek ve oralarda fotoğraflar çekilip sosyal medya hesaplarında paylaşmak, birçok kişinin severek yaptığı aktiviteler arasındadır. Ve bu tarz şeyleri seven kişilerin daha çok Trakya bölgesine giderek ayçiçek tarlalarında resimler çekilip o bitkilerin güzelliğiyle birlikte paylaşımlar yaptığını görmekteyiz. Afyon’a gelindiğinde ise bu senaryo değişiklik göstermekte, objektiflerdeki ayçiçek resimlerinin yerini haşhaş tarlaları almaktadır. Özellikle de bu bitkiler henüz çiçekken, tam o da o haliyle tarlaların içerisinde gezmek ve bölgenin mis gibi havasını solumak, insana gerçekten de huzur veriyor.

 

Frig Vadisi

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Afyonkarahisar gezilecek tarihi yerler arasında olan Frig Vadisi, Balkanlardan Anadolu’ya gelerek M.Ö. 7’inci yüzyılda burada hüküm sürmüş Friglerin yaşadığı bir yerdir. Bu topraklarda uzun yıllar boyunca yaşamış olan Frigler, Frig Vadisi başta olmak üzere birçok eser ve yapıtı arkalarında bırakmışlardır. Günümüzde ise bu eserlerden bir kısmı gün yüzüne çıkarılarak müzelerde sergilenmeye başlanmış, tarihi yapıtlar ise turizme kazandırılarak halk tarafından ziyarete açılmıştır.

 

Afyon Macera Parkı

Afyon Macera Parkı
Afyon Macera Parkı

Afyonkarahisar’ın en macera dolu yerlerinden biri olan Afyon Macera Parkı, 2015 yılında belediye tarafından kurulmuştur. Kent ormanı içerisine kurulmuş olan bu güzel macera parkı, özellikle de çocuk ve gençlerin eğlence anlayışlarına hitap etmekte. Aynı zamanda çocukların zeka gelişimlerine de önemli katkılar sağlayan macera parkı bölümleri, Afyon’da bulunan ailelerin gönül rahatlığıyla gelip görebileceği bir yerdir. Park içerisinde toplam 18 farklı oyun parkuru mevcuttur ve parkın toplam büyüklüğü ise 7 bin 500 metrekare olarak ölçülmekte. Sınırsızca bir eğlence deneyimine imza atmak ve birbirinden güzel yerleri görmek isteyen tatilcilerimiz için Afyon Macera Parkı’na gitmeyi öneriyoruz.

 

Afyon Masal Dünyası Parkı

Afyon Masal Dünyası Parkı
Afyon Masal Dünyası Parkı

Kasım 2016’da açılarak şehre gelen tatilcilerin ve yerel halkın hizmetine sunulan Afyon Masal Dünyası Parkı, toplam 32 bin metrekarelik büyükçe bir alan üzerine kurulmuştur. Park içerisinde masal kahramanlarının maketleri yer almakta ve bu maketler, Afyon Masal Dünyası Parkı’nı çok daha güzel bir hale getirmiştir. Parkta bulunan Survivor parkurları ise çocukların gayet eğlenceli bir şekilde ve hafif zorluklarda hazırlanan parkurları geçmesini sağlıyor. Siz de çocuklarınızı yanınıza alarak bu güzel parka gidebilir ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu