Göbeklitepe Giriş Ücreti (2023)

Göbeklitepe Giriş Ücreti Ne Kadar? 2023 Giriş Çıkış Saatleri ve Ziyaretçi Detayları

Göbeklitepe giriş ücreti, son zamanların en popüler tarihi yerlerinden birisi olan Göbeklitepe için en çok sorulan sorulardan biridir. Sahip olduğu ün ile birlikte dizi ve filmlere bile konu olan Göbeklitepe, bizleri tam 12 bin yıl geriye götürüyor. Mistik bir hava ve envai çeşit sırra sahip olan yapıt, bir arkeoloğun ısrarcı tavırları sayesinde gün yüzüne çıktı. Aksi halde böylesine bir tarihi güzelliğinden olduğundan bihaber yaşayıp gidecektik. Göbeklitepe, değil ülkemizde, dünyadaki en eski yapıtlar arasında gösterilir. Burası, piramitlerden tam 7 bin yıl ve İngiltere’deki o meşhur Stonehenge’den de tam 6 bin yıl daha eskidir. Burada yapılan kazılar, Göbeklitepe’nin bir yerleşim yeri olarak kullanılmadığını ortaya çıkardı. Burası, aslında çok daha farklı bir amaç uğruna inşa edilmişti.

Burada gerçekleşen kazılar, ilk olarak 1963 yılında gerçekleşmiştir. Daha sonrasında ise uzun yıllar boyunca bu çalışmalara ara verilmiş ve 1994 yılında ise tekrardan başlanmıştır. Günümüzde ise Göbeklitepe kazıları tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca Göbeklitepe’nin 2018 yılında UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ne dahil edildiğini de belirtmek isteriz. Ayrıca burayı, dünyanın en eski yerleşim yeri veya tapınağı olarak da nitelendirebiliriz.

Göbeklitepe’De tam 20 adet tapınak var ve burası sadece dini amaçlı inşa edilmiş bir yerdi. Araştırmaların da neredeyse tümü, bunu işaret ediyordu. Araştırmacılar, Göbeklitepe tarihinin Neolitik Çağ zamanına dayandığını söylüyor. İnsanlar, o çağda tapınma amaçlı yapıtlar inşa etmiş, taşlar dikmiş ve bunların üzerine ise hayvan figürleri ile bitki figürleri çizmişlerdir. Ve biz de Göbeklitepe adı verilen bu tarihi mükemmelliğe, Şanlıurfa şehrimizde rastlamış bulunmaktayız. Sizlerin de bu mükemmel bölgeyi kesinlikle gezip görmesini tavsiye ederiz. Peki, Göbeklitepe giriş ücreti 2023 yılı tarifesi ne kadar? Göbeklitepe ziyaret saatleri nelerdir? İşte bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı…

Göbeklitepe İç Kısmı
Göbeklitepe İç Kısmı

Göbeklitepe Giriş Ücreti 2023

Göbeklitepe 2023 yılı giriş ücreti tarifesi şu şekildedir;

  • Tam Bilet Ücreti Ücreti = 90 TL
  • Öğrenci ve öğretmenler, Göbeklitepe’yi tamamen ücretsiz bir şekilde gezip görebilirler.

Not: Burada belirtmiş olduğumuz ücretler, yetkili birimlerin kararına bağlı olarak değişim göstermiş olabilir. En güncel fiyat bilgisi için bu birimlerle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Göbeklitepe Nerede ve Nasıl Gidilir?

Göbeklitepe, Şanlıurfa ilimize bağlıdır. İl merkezine yaklaşık 19 kilometre uzaklıkta olan bu bölgeye gitmek için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne ait özel halk otobüslerini kullanabilirsiniz.

Göbeklitepe Gece Görünümü
Göbeklitepe Gece Görünümü

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri

Göbeklitepe ziyaret saatleri, yaz ve kış sezonlarına göre değişiklik gösteriyor. Ve bu ziyaret saatleri listesini şu şekilde belirtebiliriz;

  • 1 Nisan – 31 Ekim Arası Açılış Saati = 08:00
  • 1 Nisan – 31 Ekim Arası Kapanış Saati = 19:00
  • 31 Ekim – 1 Nisan Ekim Arası Açılış Saati = 08:00
  • 31 Ekim – 1 Nisan Ekim Arası Kapanış Saati = 17:00

Göbeklitepe’de Müzekart Geçerli mi?

Evet, Müzekart sahibi olan kişiler Göbeklitepe’yi ücretsiz olarak gezip görebilir.

Göbeklitepe’ye Kimler Ücretsiz Girebilir?

Öğrenci ve öğretmenler, Göbeklitepe’ye ücretsiz giriş yapabilme hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu